تبلیغات

MarqueeCode

خدایا... یاریم کن نگاهم....... در افق این فضای مجازی........ جز برای تو...... نبیند و انگشتانم ......... جز برای تو ....... کلیدی را فشار ندهند... ...

MarqueeCode

فیزیک نوخندان
قالب وبلاگ

فیزیک نوخندان
ما آمده ایم تا با زندگی کردن قیمت پیدا کنیم نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنیم 
 فیزیکدانان با تحت فشار قرار دادن مولکول های آب، آن را به حالت جدیدی درآوردند که به قوانین معمول جامدات، مایعات و گازها پایبند نیست. با به دام انداختن آب در شکاف های بسیار کوچک، شبیه به آنهایی که در طبیعت نیز وجود دارد، محققان موفق شدند اتم های هیدروژن و اکسیژن ِ آن را به طریقی در بیاورند که رفتارش بسیار عجیب و غریب باشد...

دانشمندان آزمایشگاه ملی اوک ریج، مولکول های آب را مجبور به پایین رفتن از کانال های ساخته شده از مواد معدنی بریل کردند، که فقط ۵ آنگستروم (حدود ده میلیاردم متر) بود. آنها می گویند شرایط مشابه به احتمال زیاد بیش از حد در جهان طبیعی یافت می شود، برای مثال در داخل خاک، رابط مواد معدنی و دیواره های سلولی.

 

در داخل این محفظه مولکولی (اتمها در حدود ۱ آنگستروم هستند)، دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن که تشکیل یک مولکول آب را می دهند رفتار واقعا عجیب و غریبی از خود نشان می دهند. به جای اینکه ثابت بمانند، اتم های هیدروژن در شش جهت متقارن ِ مختلف در یک زمان ظاهر می شوند که اتم اکسیژن در وسط آنها قرار می گیرد: دانشمندان می گویند شش موقعیت مختلف با شش دیواره مختلف از کانال شش ضلعی مطابقت دارد. همانطور که آنها تونل می زنند، چرخه اتم های هیدروژن بین تمام موقعیت های ممکن قرار دارد و در نتیجه درجه حرارت افزایش می یابد.مرکز جرم مولکول به جای آن که به هیدروژن دور افتاده تغییر یابد(چیزی که در یک مولکول معمولی است) به سمت اتم اکسیژن مرکزی می رود. همچنین طرح تازه متقارن به معنای این است که مولکول گشتاور دو قطبی الکتریکی خود را از دست می دهد، یعنی بارهای مثبت و منفی در اتم ها دیگر نامتعادل نیستند و در تئوری دیگر نباید در پیوند با دیگر اتم ها یا مولکول ها باشد.

این کشف ِ بزرگی است، حتی اگر دانشمندان دقیقا اطمینان نداشته باشند که معنی دقیق آن چیست! رهبر این پژوهش، الکساندر کلسنیکف می گوید:« این یکی از آن پدیده هایی است که تنها در مکانیک کوانتومی رخ می دهد و قابل مقایسه با هیچ یک از تجربه های روزمره ی ما نیست.»


منبع:

اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی
گروه آموزشی فیزیکطبقه بندی: نوشته ها و مقالات فیزیکی،
برچسب ها: حالتهای ماده، مایع، جامد، گاز، آب، فشار،
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

در مجالی که برایم باقیست
باز همراه شما مدرسه ای می سازیم
که در آن همواره اول صبح
به زبانی ساده
مهر تدریس کنند،
و بگویند خدا
خالق زیبایی
و سراینده عشق
آفریننده ماست.
مهربانیست که ما را به نکویی
دانایی
زیبایی
و به خود می خواند
جنتی دارد نزدیک، زیبا و بزرگ
دوزخی دارد- به گمانم
کوچک و بعید
در پی سودا ئیست
که ببخشد ما را
و بفهماندمان،
ترس ما بیرون از دایره رحمت اوست
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
decoration: none}

کد ِکج شدَنِ تَصآویر

.

کد ِکج شدَنِ تَصآویر

.

Pichak go Up
ابزار پرش به بالا دریافت ابزارسایت تفریحی


Physic-nokhandan.mihanblog.com بازبینی

// document.getElementById('mihan_page_advert').style .display='none'; // ]]>